а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветен

просветени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13323
1. Што е образован.
Англиски: educated
2. Што се однесува на просвета, на образование.
Англиски: educational
Употреба: Образование
Примери:
Државен просветен инспекторат.
просветна инспекција
3. Што е поврзан со ширењето на просветата.
Англиски: educational
Употреба: Образование
Примери:
просветни работници
просветна дејност
просветна работа
Изведенки
просветеност ж.