а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветителски

просветителскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22856
Што се однесува на просветител и на просветителство.
Англиски: educational
Употреба: Книжевен збор , Образование
Примери:
Просветителска дејност.
Просветителско дело.