а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветител

мн. просветители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19606
Тој што просеветува, што шири просвета.
Англиски: educator
Употреба: Книжевен збор , Образование
Примери:
словенски просветители
истакнат просветител
Изведенки
1. просветителка ж.
мн. просветителки
2. просветлувач м.
мн. просветлувачи
книж.
Пример: Просветлувачите никого не оставаат на раат.