а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просвети

просветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27326
Овозможи образование, подигне степен на просветеност кај населението.
Англиски: educate
Употреба: Образование
Примери:
Го просвети народот.
Изведенки
1. просветува несв.
просветуваат
2. просветување св.