а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветлен

просветлениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19847
Што доживеал полна хармонија на духовното и телесното во спознавањето на себеси.
Англиски: enlighted
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Просветлен ум.
Изведенки
просветленост ж.