а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветли

просветлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19189
Доживее состојба на полна хармонија на духовното и телесното во спознавањето на себеси.
Англиски: enlighten
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Боже, просветли му го умот на кутриот човек.
Изведенки
1. просветлува несв.
просветлуваат
2. просветлување ср.
глаг. им.