а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просвиги

просвигите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 26487
Бегалци од Мала Азија доселени во Егејска Македонија.
Англиски: refugee
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Просвигите тогаш знаеја да садат тутун, пченка и тикви.