а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просвири

просвират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24800
1. За човек или инструмент - почне да свири.
Албански: filloj të bie instrumentit
Употреба: Иронично
Примери:
Е кога и тој просвирел.
2. Со звук помине нешто покрај увото или покрај главата.
Англиски: whistle Албански: fishkëlloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Куршумите им просвиреа над главите.
3. За ветер, помине низ тесен отвор со звук, со свирење.
Англиски: whistle Албански: fishkëlloj
Примери:
Ветерот просвире во оџакот.
4. Убие со куршум во глава и сл.
Примери:
Му просвире куршум низ главата.
Изведенки
просвирува несв.
просвируваат