а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просек

мн. просеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10073
1. прорез
Англиски: incision Албански: mesatare
2. просека
Албански: llogore
Употреба: Географија
3. Долина меѓу планина.
Англиски: valley Албански: luginë
Употреба: Географија
4. (само едн.) Средина меѓу две крајни величини, средна мерка.
Англиски: average Албански: mesatare
Примери:
Под просек.
Во просек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК