а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просентенцијализација

мн. просентенцијализации
Вид збор: Именка, женски род
просентенцијален, анафоричен процес
Употреба: Лингвистика
Примери:
Кој ќе игра? – Јас. – Кој ќе пее? – Јас.
Ќе гледаме ли фудбал? - Да. - Ќе победиме ли? - Да.
Изведенки
1. просентенцијалност ж.
просентенцијалноста
2. просентенцијализам м.
просентенцијализмот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК