а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просечен

просечни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2862
1. Што се однесува на просек.
Англиски: average
Примери:
Просечна плата.
Просечна брзина.
Просечен успех.
Просечна тежина.
2. Што е со послаб квалитет.
Англиски: mediocre
Примери:
Просечен студент.
Просечен актер.
Изведенки
1. просечно прил.
Просечно ни доаѓаат по десет пациенти на ден.
2. просечност ж.
просечноста
Пример: окови на просечноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК