а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просече

просечат; просечи, просечете; просеков, просекоа; просекол; просекле; (ќе) просечев, (ќе) просечеа; (ќе) просечел; просечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42991
1. Направи отвор со сечење.
Англиски: cut through Албански: çaj, pres
2. Пробие пат во планина, низ шума и сл.
Албански: çaj, bëj rrugë
Примери:
Просекоа пат во планината до рудникот.
Изведенки
1. просечува несв.
просечуваат
2. просечување ср.
глаг. им.
3. просекува несв.
просекуваат
4. просекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК