а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проси

просат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10476
1. Бара милостина.
Англиски: beg Албански: lyp
Примери:
Проси милостина пред црквата.
Проси по селата.
2. Бара девојка за жена.
Англиски: propose Албански: lyp, propozoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Девојката ја просеше за сина си.
Изрази
Кој носи не проси - добро е да си носиш се што ти треба за да не мораш да бараш од други.
Изведенки
просење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК