а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проскита

проскитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47961
1. Поскита малку, некое време.
Англиски: wander Албански: shetis, gjezdis
Примери:
Проскита малку на млади години, виде свет.
2. Почне да скита, стане скитник.
Англиски: tramp Албански: fillon të bredh
Примери:
На стари години проскита и пропита.
3. Прошета некое место, скитајќи, шетајќи.
Англиски: walk Албански: endem
Примери:
Го проскита светот, дома не се заврте.
Изведенки
1. проскитува несв.
проскитуваат
2. проскитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК