а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прославен

прославени
Вид збор: Придавка
Ранг: 11321
Што се прославил, што станал славен.
Англиски: famous
Примери:
Прославен музичар.
Прославен поет.
Прославен војвода.
Прославена бригада.