а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проследи

проследат; проследил; проследен; (ќе) проследеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5625
1. Следи до крај, изгледа, ислуша.
Англиски: follow Албански: përcjell deri në fund
Примери:
Учениците ја проследија претставата внимателно од почетокот до крајот.
Новинарите го проследија излагањето на претседателот.
2. Систематски разгледа нешто.
Англиски: analyze, trace Албански: shqyrtoj
Примери:
Уште еднаш го проследивме доказниот материјал.
3. Придружи (предавање) со помошно средство (проекција, видеозапис).
Англиски: accompany Албански: përcjell
Примери:
Тој го проследи настапот со дополнителни објаснувања.
Книгата е проследена со богата библиографија.
Изведенки
1. проследува несв.
проследуваат
2. проследување ср.
глаг. им.