а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просолзи

просолзат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22425
1. Почне да солзи по малку, да пушта солзи.
Англиски: tear Албански: përlotem
Примери:
Од долго читање ми просолзија очите.
Многумина од нас просолзија кога видоа што се случило.
Очите му просолзија од мака.
2. За растение, лоза пушта сок про кроење, при откинување.
Англиски: tear Албански: përlaget
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. просолзува несв.
просолзуваат
2. просолзување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК