а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просо

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9359
1. Житно растение со плод од ситни, мазни и сјајни зрнца во повеќе бои.
Латински: Panicum miliaceum Англиски: Proso millet Албански: mel
Употреба: Ботаника
2. Зрното од ова растение.
Англиски: Proso millet Албански: mel
Употреба: Ботаника
Примери:
Земјата повеќе не раѓа просо, тиквите крај реката не се сочни како некогаш а и биволите се сѐ послаби.
Изрази
(посл.) Гладна кокошка просо сонува - кој што си мисли тоа го посакува.
Суши просо на ортома.
Ако се плаши орачот од врапците, не сее просо - ако однапред предвидуваме лоши последици не би требало ни да ја започнеме работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК