а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простосмртен

простосмртни
Вид збор: Придавка
Што има особини на обичен човек.
Англиски: mortal
Употреба: Иронично , Книжевен збор
Примери:
простосмртни слабости
Господ да го сочува езерото оти простосмртните луѓе по сѐ изгледа, не ќе можат.
Изведенки
простосмртник м.
мн. простосмртници
Пример: За неколку години од простосмртник стана народен херој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК