а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простота

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40944
1. Својство на тоа што е просто, едноставно.
Англиски: simplicity Албански: thjeshtësi
Примери:
Простота на стилот.
2. простосрдечност, наивност
Англиски: naivety Албански: naivitet
3. неукост
Англиски: ignorance Албански: injorancë, padituri
4. простотија, простотилак
Англиски: rudeness Албански: thjeshtësi