а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просјачки

просјачка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на просјак, што му припаѓа на просјак.
Примери:
Просјачки стап.
Просјачка торба.
Изрази
Стигне до просјачки стап - осиромаши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК