а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противи

(се) противат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5869
Се спротивставува на нешто, искажува незадоволство од нешто.
Англиски: resist Албански: kundërshtoj, rezistoj
Примери:
Тој се противеше на продавањето на куќата.
Тие се противеа на одлуката на директорот за прекувремено работење.
Изведенки
противење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК