а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противтужба

мн. противтужби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47387
противобвинение
Англиски: cross action
Употреба: Правда
Примери:
Пресудата која повеќе не може да се побива со жалба станува правосилна, доколку со неа е одлучено за барањето на тужбата или противтужбата.