а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

професионалец

мн. професионалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9909
1. Што се занимава со некоја работа како професија.
Англиски: professional Албански: profesionist
Употреба: Економија
2. Лице што особено добро ја работи својата работа.
Англиски: professional Албански: profesionist
Примери:
Тој е вистински професионалец.
3. Тој што се занимава со спорт како со професија.
Англиски: professional Албански: profesionist
Употреба: Спорт