а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

професија

мн. професии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2685
1. Главна дејност за која се има подготовка и што служи за обезбедување егзистенција.
Англиски: profession Албански: profesion
Примери:
Што бил по професија?
2. Група луѓе што припаѓаат на определена професија.
Англиски: guild Албански: profesion, gidë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК