а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профилира

профилираат; профилирал; профилиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27479
1. Прави профил на некого.
Англиски: profile
2. Дава профил, оформува, подготвува некого или нешто.
Англиски: profile
3. (се профилира) Станува изграден лик, профил со определени карактеристики.
Англиски: profile
Примери:
Тој се профилира како врвен хирург.
Изведенки
профилирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи