а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профитира

профитираат; профитирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24658
1. Извлекува некаква полза, се здобива со профит.
Англиски: profit Албански: profitoj, përfitoj
Употреба: Економија
Примери:
Фирмата профитираше од таа зделка.
Тој профитираше од продажбата на стари куќи.
2. Стекне, стекнува корист од нешто.
Англиски: profit Албански: përfitoj, profitoj
Примери:
Тој единствен профитираше од вечерниот курс.
Изведенки
профитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК