а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процедура

мн. процедури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4746
Установен, примен редослед на дејства или оформување на работа.
Англиски: procedure Албански: procedur
Употреба: Административен термин
Примери:
Процедура за избор на директор.
Процедура за гласање.
Судска процедура.
Донесувањето на законот е во процедура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК