а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошверцува

прошверцуваат; прошверцувал; прошверцуван
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши шверц.
Англиски: smuggle
Примери:
Наш државјанин во автомобил се обидел да прошверцува кокаин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК