а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошепоти

прошепотат; прошепотил; прошепотен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3244
Каже нешто тивко, со шепотење.
Англиски: whisper
Изведенки
прошепотува несв.
прошепотуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК