а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошета

прошетаат; прошетан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2521
1. Прави прошетка; оди, се движи за разонода, одмор и сл.
Англиски: walk Албански: shëtis
Примери:
Тој прошета малку низ градот.
2. Води некого на прошетка.
Англиски: show Албански: shëtis
Примери:
За неколку часа тој го прошета гостинот низ градот.
3. Помине низ места, градови, држави и сл.
Англиски: travel Албански: shëtis, udhëtoj
Примери:
Тој се фалеше дека ја прошетал цела Европа.
4. (се прошета) Си направи прошетка.
Англиски: walk Албански: shëtitem
Примери:
Тој се прошета низ паркот.
Девојчињата се прошетаа низ градот.
Изведенки
1. прошетува несв.
прошетуваат
2. прошетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК