а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проширен

проширени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5477
(глаг. прид.) прошири
Англиски: widened
Примери:
Проширени надлежност.
Проширени вени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК