а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошумоли

прошумолат
Вид збор: Глагол, свршен
Шумоли малку, некое време.
Англиски: rustle
Примери:
Прошумолија лисјето.
Изведенки
прошумолува несв.
прошумолуваат