а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошушка

прошушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53222
Шушка малку, некое време.
Англиски: rustle
Примери:
Во тревата нешто прошушка.
Изведенки
1. прошушкува несв.
прошушкуваат
2. прошушкување ср.
глаг. им.