а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проѕре

проѕрат; проѕри, проѕрете, проѕрев, проѕреа, проѕрел, проѕрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15683
Насети, сфати, проникне во нешто.
Примери:
Тој ја проѕре нивната игра.