а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пројава

мн. пројави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16480
1. израз, овоплотување
Англиски: manifestation Албански: manifestim, paraqitje
Примери:
поетска пројава
културни пројави
пројави во литературата
2. Начин на пројавување на нешто.
Англиски: appearance Албански: rrezik
3. постапка, акт
Англиски: act Албански: akt
Примери:
Пројава на насилство.
Некултурна пројава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК