а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проја

(едн.) пројата
Вид збор: Именка, женски род
Вид леб или каша од пченкарно брашно.
Англиски: polenta Српски: проја Албански: bukë misri, bukë e kallambojt
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Тоа може да се комбинира со проја, пита или едноставно со запечена земичка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК