а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пројде

пројдат; пројди, пројдете; пројдов, пројдоа; (ќе) пројдев, (ќе) пројдеа; (ќе) пројдел; пројден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11859
помине, мине
Англиски: pass
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. пројдува несв.
пројдуваат
2. пројдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК