а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прпелка

(се) прпелкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6651
Се валка во прашина, земја, песок и сл.
Англиски: wallow
Примери:
Децата се прпелкаат во тревата.
Изведенки
прпелкање ср.
глаг. им.