а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прплица

мн. прплици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41384
Парче железо што е вглавено во горниот воденичен камен.
Примери:
На прплицата има дупка во која влегува горниот крај на вретеното.