а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прсторед

Вид збор: Именка, машки род
Редослед на прстите со кои се свири на музичките инструменти.
Англиски: fingering Српски: прсторед
Употреба: Музика и танц
Примери:
Прсторед за десна рака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК