а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пружи

пружат; пружиш; пружил; пружен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4782
1. протегне, простре
Англиски: stretch Албански: hap, zgjat, tërheq
Примери:
Момчето си ги пружи нозете врз масичката.
2. подаде, даде
Англиски: stretch Албански: jep
Примери:
Овој случај му пружа огромен потенцијал да ги покаже своите способности.
Девојчето пружи рака да се поздрави.
3. (се пружи) Протегне, простре; менува положба на телото; заземе лежечка положба.
Англиски: stretch Албански: shtrij
Примери:
Се пружи на каучот и за кратко време заспа.
Изведенки
пружа несв.
пружаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК