а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пруса

прусаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27082
Оди со брзи и ситни чекори.
Англиски: strut
Примери:
Девојчето прусаше по калдрмата.
Изведенки
прусање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК