а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прчко

мн. прчковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50032
фалбаџија
Англиски: show-off
Примери:
Тој е многу голем прчко.
Јас не се дружам со такви прчковци како вас.
Изведенки
прчка ж.
мн. прчки
фалбаџика
Пример: Не обраќај им внимание на тие селски прчки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК