а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прчовина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52656
1. Непријатен мирис сличен на мирисот на прчови.
Англиски: stench Албански: kutërbim
2. Месо од јарец, од прч.
Албански: mish cjapi
Употреба: Гастрономија