а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пршка

мн. пршки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27343
1. џимиринка
Англиски: greaves
Употреба: Гастрономија
Примери:
Не знаеш колку ми се јаде пршка.
2. здебелен, подебел човек
Англиски: fatty
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Зимава пак ќе почнам да играм кошарка, не планирам да станам пршка.