а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

психопат

мн. психопати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25352
1. Лице што страда од хронично ментално нарушување.
Англиски: psychopat Албански: psihopat
Употреба: Медицина
2. Ментално или емоционално нестабилна личност.
Англиски: psychopat Албански: psihopat
Употреба: Медицина
3. Луд, душевно болен човек.
Англиски: lunatic Албански: psihopat
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. психопатски прид.
психопатскиот
Пример: психопатско однесување
2. психопатче ср.
мн. психопатчиња
дем.