а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

психофизика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за односот меѓу физичкиот стимул и психичкото чувство.
Употреба: Медицина
Изведенки
психофизички прид.
психофизичкиот
душевен и телесен
Пример: Психофизички способности.