а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

псовка

мн. псовки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19082
Навредлив, безобразен збор или изрека.
Англиски: curse
Примери:
Јас никогаш не кажувам псовки.