а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

птичар

мн. птичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32286
1. Човек што се занимава со одгледување и фаќање птици.
Англиски: fowler Албански: gjuetar shpesësh
2. Ловечко куче за лов на диви птици, дресирано да ги носи приците од водата до копното.
Албански: qen shpestarë
Употреба: Зоологија
Изведенки
птичарка ж.
мн. птичарки